Tryptyk Świętokrzyski - dzieło Zbigniewa Książka i Piotra Rubika.
Dwie pierwsze części dedykowane papieżowi Janowi Pawłowi II to oratoria Świętokrzyska Golgota oraz Tu es Petrus. Psałterz Wrześniowy to najnowsza, trzecia część tryptyku.

Psałterz Wrześniowy - jak pisze sam autor - jest opowieścią o minionych wrześniach, z polskim wrześniem 1939 roku, z wrześniowym zamachem na World Trade Center w Nowym Jorku, z wrześniem każdego z nas, gdy nie wiadomo skąd wypełza ZŁO. Zło, które bywa różnorakie. Zło, które bywa głupotą. Zło, które bywa biedą. Zło, które bywa fanatyzmem. Zło, które bywa maltretowaniem w domu żony. Zło, które jest zabijaniem. Zło, które jest łamaniem prawa boskiego i ludzkiego.

Autor Zbigniew Książek i kompozytor Piotr Rubik w pieśniach nazywanych przez nich psalmami, zapytali w imieniu swoim i nas wszystkich - ludzi dwudziestego pierwszego wieku - o sens wiary, która prowadzić może do ataków terrorystycznych, o gatunek ludzki, który poczynając od grzechu pierworodnego łamie prawo Boże i ludzkie, o nadzieję na życie po życiu i o miłość, która jest największym dobrem i jedynym ratunkiem dla oszalałego świata.

Wrzesień i World Trade Center w Nowym Jorku, polski wrzesień 1939, inne wrześnie, to pretekst do pytania twórców o BESTIĘ, przed którą ich zdaniem jedynym ratunkiem jest próba znalezienia w sobie i w innych kochania.

Zbigniew Książek